Debiutancki weekend rozgrywek Ligi Futbolu Amerykańskiego

Doczekaliśmy się. Już w sobotę ruszają rozgrywki nowo powstałej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Jak przystało na debiut ma być mocno i interesująco, a zapewnić to mają dwa weekendowe pojedynki – pierwszy pomiędzy Seahawks i Falcons oraz drugi Panthers – Lowalnders. Na deser w sobotnie popołudnie spotkają się Rhinos z Lakers oraz w niedzielę Angels z Sharks.

Panthers – Lowlanders

Najciekawiej z czterech pojedynków zapowiada się mecz we Wrocławiu. Zapewne nie tylko ja jestem ciekaw jak zaprezentują się na tle Panthers gracze z Białegostoku. Lowlanders podczas przerwy zimowej przeprowadzili kilka spektakularnych transferów. Do drużyny dołączyli między innymi Daniel Tarnawski, Marcin Kaim, Mateusz Dzioban, Konrad Mariański, Bartek Sikora czy Bartłomiej Struss, którzy powinni wnieść bardzo dużo do gry. Szczególnie pierwsza trójka. Jestem również ciekawy importów, których zobaczymy w barwach Lowlanders. Od razu będą musieli przejść najtrudniejszy z możliwych testów, czyli mecz z najlepszą polską drużyną.

Po drugiej stronie mamy Panthers, którzy zimą nie ściągali zawodników z innych klubów, bo prawda jest taka, że nie musieli. Mają najlepiej prowadzony program juniorski w Polsce i co roku „produkują” kilku zawodników, którzy z powodzeniem wchodzą do pierwszego składu. A sam pierwszy skład – praktycznie każdy z chłopaków tam występujących jest, bądź był, reprezentantem Polski. Jeśli dodamy do tego Tima Morovicka, który drugi rok z rzędu będzie prowadził klub z Wrocławia jako rozgrywający, to wydaje się, że faworyt może być tylko jeden. Nie spodziewam się, żeby Pantery przegrały ten mecz, ale liczę na dużo bardziej wyrównany mecz i bardziej zbliżony wynik niż to miało miejsce do tej pory.

Panthers z Lowlanders grali pięciokrotnie i zawsze wygrywali: sezon 2015 – 49:0; sezon 2016 – 61:21; 37:14; sezon 2017 – 41:21; 42:7.

Seahawks – Falcons

W tym meczu mocnym faworytem są Jastrzębie, pomimo, że zimą nie dokonali wielu spektakularnych transferów to ich skład oraz amerykanie niemalże dają gwarancję wysokiego poziomu gry. Seahawks w swoim stylu przygotowywali się „po cichu”, bez większego rozgłosu. Od kilku lat wygląda to tak samo – niewiele informacji w off season, raczej cisza, bez pompowania balonika, za to później wyniki mają mówić same za siebie. I mówią. W ostatnich sześciu sezonach 3 tytuły mistrzowskie i trzy wicemistrzostwa. W tym roku ponownie będą jednym z faworytów.

Za to w Falcons – po poprzednim sezonie nastąpiło w drużynie dużo zmian, odwrotnie niż w Seahawks. Falcons zmienili trenera, obecnie głównym szkoleniowcem Sokołów jest Michał Kołek. Było też trochę zmian jeśli chodzi o polskich zawodników, sprowadzono nowych „importów”. Falcons przystępują więc do rozgrywek po gruntownej przebudowie.

W sobotnim meczu nie będą faworytem.

Angels – Sharks

Mistrzowie PLFA I z ubiegłego sezonu na swój debiut w rozgrywkach wybiorą się do Torunia żeby zagrać z Angels, którzy jeszcze w poprzednim sezonie występowali w PLFA II. Wydaje się, że różnica klas będzie tutaj ogromna. Nie ma się co łudzić, że obejrzymy wyrównany pojedynek. Sharks jadą jak po swoje. Powinni bez większych problemów zwyciężyć, a jedyną niewiadomą będą tylko rozmiary zwycięstwa Rekinów.

Rhinos – Lakers

Według mnie to właśnie w Wyszkowie możemy obejrzeć najbardziej wyrównany pojedynek podczas tego weekendu. Obie drużyny są do siebie bardzo podobne pod względem rozwoju klubu i ścieżki jaką podążają. Konsekwentnie budują lokalnie swoją markę oraz podnoszą poziom sportowy. W tym sezonie zarówno Rhinos jak i Lakers poprowadzą amerykańscy rozgrywający, których znamy z polskich boisk, także nie będzie ryzyka nietrafionego transferu. Oba kluby prezentują się również podobnie jeśli chodzi o polski skład także spodziewam się wyrównanego pojedynku, w którym o zwycięstwie zadecyduje dyspozycja dnia. Jeśli miałbym wskazać drużynę, która moim zdaniem wygra to postawiłbym na gospodarzy, a to ze względu na atut własnego boiska.

Zdjęcie tytułowe: Slaweg – Foto


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*