Panthers Wrocław spadają w europejskim rankingu

Wrocławskie Pantery od dłuższego czasu notowane są w zestawieniu najlepszych klubów Europy, prowadzonym przez stronę AmericanFootballInternational.com. Są w tej chwili jedyną polską drużyną, która jest uwzględniana w tym rankingu.

Sezon 2017 wrocławianie skończyli sklasyfikowani na dziewiątym miejscu w Europie. Było to wydarzenie bez precedensu. Jeszcze nigdy, żaden polski klub nie znalazł się w najlepszej dziesiątce na koniec roku. Dodatkowo, poza rankingiem czyli poza 20, ale w szerokim kręgu najlepszych drużyn w Europie, w tak zwanych „honorable mentions” znaleźli się Seahawks Gdynia.

Seahawks w rankingu pojawili się jako pierwszy klub z Polski – miało to miejsce w lipcu 2015 roku. Wówczas Jastrzębie były klasyfikowane na osiemnastym miejscu. Najwyżej dotarli do trzynastej pozycji.

Natomiast Panthers po raz pierwszy wzbudzili zainteresowanie ekspertów i zaczęli być brani pod uwagę we wrześniu 2015 roku. Wówczas dopiero „pukali” do bram najlepszej dwudziestki.

Aby się w niej znaleźć Panthers Wrocław potrzebowali niecałego sezonu rozgrywek. W pierwszym rankingu w sezonie 2016 zajęli piętnaste miejsce, o dwa niższe niż Seahawks. Układ sił zmienił się już w kolejnym notowaniu, gdy po zwycięstwie w SuperFinale, Pantery „przeskoczyły” Seahawks i znalazły się na pozycji numer dwanaście. Seahawks spadli na szesnaste miejsce. Kolejne notowanie to trzynaste miejsce Panter, natomiast Jastrzębie wypadły poza czołową dwudziestkę. W podsumowaniu roku 2016 Panthers zajęli ostatecznie dwunastą pozycję.

Sezon 2017 wrocławianie rozpoczęli na piętnastym miejscu w Europie i od tego momentu zaczęła się ich „wspinaczka” w futbolowej hierarchii. Kolejne notowanie to skok aż o pięć pozycji i dziesiąte miejsce w Europie. W kolejnych rankingach Panthers znajdowali się zawsze w czołowej dziesiątce – zajmowali miejsca siódme, ósme i dziewiąte.

Jednak najwyższe miejsce w historii Pantery zajęły na początku sezonu 2018 kiedy to klub z Wrocławia został sklasyfikowany na szóstym miejscu. Lepsi byli tylko: Schwäbisch Hall Unicorns, Braunschweig New Yorker Lions, AFC Dacia Vienna Vikings, Swarco Raiders i Helsinki Roosters. Kolejna edycja rankingu to w dalszym ciągu szóste miejsce wśród najlepszych w Europie.

Zimny prysznic przyszedł jednak w ostatnim zestawieniu. Pantery spadły z szóstej na dwunastą pozycję. Był to największy spadek wśród wszystkich drużyn notowanych w Top20. Dwunaste miejsce to konsekwencja bardzo wyraźnie przegranego meczu ze Swarco Tirol Riders. Okazja do poprawienia notowań nadejdzie już w sobotę kiedy Panthers zmierzą się z Prague Black Panthers, którzy zajmują obecnie 19 miejsce w rankingu.

Obecny ranking jest dostępny na stronie – http://www.americanfootballinternational.com/top-20-may-3/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*