Juniorska Liga Futbolu Flagowego – klasyfikacje na koniec I części sezonu

Zakończyła się I część sezonu Juniorskiej Ligi Futbolu Flagowego – pierwszych w Polsce rozgrywek ligowych dla dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych: U11, U13 i U15.
Rozgrywki prowadzone są systemem turniejowym, w którym za osiągnięcia drużyny zdobywają punkty według jasno określonych zasad. System ten, zaproponowany przez Grzegorza Walaska, nagradza nie tylko końcowe lokaty, ale też sam udział w turniejach oraz wyniki poszczególnych meczów. Punkty przyznawane są w następujący sposób:
1. miejsce – 25 punktów
2. miejsce – 15 punktów
3. miejsce – 10 punktów
4. miejsce – 5 punktów
5. miejsce – 3 pkt
Udział w turnieju ligowym – 5 punktów
Wygrany mecz na turnieju – 5 punktów
Remis na turnieju – 3 punkty
Dzięki temu każda drużyna mogła realnie walczyć o jak najwyższą pozycję do samego końca sezonu, a regularność i zaangażowanie były kluczowe.
Klasyfikacja na koniec I części sezonu:
🏆 Kategoria U15
- Metropolitans Bydgoszcz – 100 pkt
- Warsaw Young Guns – 95 pkt
- SAKiS Kolbudy – 85 pkt
- Flag Miners Wałbrzych – 40 pkt
- Warsaw Sirens Youth – 30 pkt
🏆 Kategoria U13
- SAKiS Kolbudy – 165 pkt
- Warsaw Young Guns – 123 pkt
- Warsaw Sirens Youth – 50 pkt
- Flag Miners Wałbrzych – 25 pkt
- Warsaw Young Guns U11PLUS – 20 pkt
- Panthers Wrocław – 18 pkt
- Bielawa Owls – 5 pkt
🏆 Kategoria U11
- SAKiS Kolbudy – 35 pkt
- Warsaw Young Guns – 20 pkt
Liga, która buduje przyszłość futbolu flagowego
Juniorska Liga Futbolu Flagowego to fundament, na którym można będzie budować rozgrywki seniorskie w długofalowej perspektywie. Wielu z zawodników i zawodniczek, których oglądaliśmy podczas ligowych turniejów, w kolejnych latach będzie kluczowymi zawodnikami flagówki w Polsce. Można cieszyć się, że ruszyła taka inicjatywa, choć oczywiście sam system oraz organizacja wymaga ogromnej poprawy i wsparcia ze strony Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce, pod którego auspicjami prowadzone były rozgrywki.
W minionym roku cały ciężar organizacji i prowadzenia ligi przerzucony został na kluby. I to siłami osób prowadzących drużyny możliwe było przeprowadzenie rozgrywek. Całość kosztów również pokrywana była z funduszy klubowych. A wydatków było sporo – dojazdy, noclegi, organizacja boisk, zapewnienie obsługi sędziowskiej, ufundowanie nagród, poczęstunki na turniejach – wszystko to samodzielnie opłacały drużyny startujące w lidze.
Flagówka w wydaniu dziecięcym oraz juniorskim wymaga zdecydowanie większego zaangażowania i wsparcia ze strony ZFAP – powinien to być jeden z, nomen omen, flagowych projektów Związku. Jeżeli mamy ambicje aby być liczącą się w Europie i na Świecie reprezentacją, to musimy tych reprezentantów wychować. A żeby do tego doprowadzić to potrzebna jest ścisła i jakościowa współpraca na linii kluby – ZFAP. I bardzo liczę, że taka współpraca niebawem się pojawi.
Mistrzostwa Polski w Futbolu Flagowym Juniorów rozgrywane w Rybniku już po raz drugi są doskonałym przykładem, że Związek potrafi i może zorganizować rozgrywki czy też turnieje na wysokim poziomie. Teraz ten poziom trzeba przełożyć na ligę i dać dzieciakom możliwość regularnej gry.