Futbol Australijski w Polsce. W tym sezonie startuje liga!

Futbol Australijski to dla nas dość egzotyczna dyscyplina niemniej w Australii jest to sport narodowy, który przyciąga na trybuny dziesiątki tysięcy widzów. Same mecze są bardzo widowiskowe, nie brakuje w nich mocnych uderzeń, spektakularnych akcji oraz emocji.

W tym roku po raz pierwszy zostaną w Polsce zorganizowane rozgrywki ligowe w futbolu australijskim. Do walki o tytuł mistrza Polski przystąpią trzy drużyny: Warsaw Bisons, Fort Nysa oraz Wrocław Lions. Liga będzie miała formę trzech turniejów, w których rywalizować będą wyżej wymienione drużyny. Za każdym razem gospodarzem będzie inna drużyna. Tytuł mistrza zdobędzie klub, który po tych trzech turniejach będzie miał najlepszy bilans.

Pierwszy turniej zaplanowany jest na sobotę 23 kwietnia, rozegrany zostanie na boiskach Bemowskiego Ośrodka Piłki Nożnej przy ulicy Obrońców Tobruku w Warszawie. Początek rozgrywek o godzinie 15:00. W trakcie turnieju rozegrane zostaną trzy mecze w formule każdy z każdym. Na tę chwilę trudno wskazać jednoznacznie faworyta. Dopiero pierwsze pojedynki pokażą siłę poszczególnych drużyn w debiutanckim sezonie.

Europejska wersja futbolu australijskiego różni się od tej oryginalnej. W Europie gra się na boiskach do piłki nożnej bądź rugby, a skład stanowi 9 zawodników w polu oraz 4 rezerwowych. Jednak pozostałe zasady są analogiczne jak w oryginalnej grze. Punkty zdobywa się poprzez kopnięcie piłki między słupy. Kopnięcie pomiędzy wewnętrzne słupki to sześć punktów, kopnięcie w zewnętrzne „bramki” to jeden punkt. A o co dokładnie chodzi w futbolu australijskim możecie zobaczyć na tym filmie.

Bardziej szczegółowe zasady poznacie oglądając ten materiał.