Litwinsk Mińsk nie zagrają w PFL9. Szybka i zdecydowana decyzja ZFAP

Spotkanie organizacyjne ligi rozwojowej – czyli Polskiej Futbol Ligi w odmianie dziewięcioosobowej wstępnie zaplanowane jest na 10 marca. Natomiast jak udało mi się dowiedzieć, pierwsze decyzje zostały już podjęte. Co więcej nie dotyczą one wcale klubów z Polski.

Otóż jeszcze w ubiegłym roku do Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce zwrócił się białoruski klub Litwins Mińsk z pytaniem o możliwość dołączenia do rozgrywek organizowanych przez ZFAP. Uzyskał wówczas wstępną zgodę, czym 14 grudnia 2021 pochwalił się na swoim fanpage:

Tłumaczenie za facebook.com: GORĄCA NOWOŚĆ!
W związku z brakiem turniejów na Białorusi nasz klub złożył oficjalny wniosek o udział w Mistrzostwach Polski w sezonie 2022. A dzisiaj 14 grudnia po zebraniu zarządu @polskafutbolliga klub otrzymał wstępne potwierdzenie udziału klubu w turnieju PFL9. Jest jeszcze wiele pracy do rozwiązania dla naszego rzeczywistego udziału, ale jesteśmy gotowi na pracowity sezon!

Jak udało mi się dowiedzieć Litwins nie zostaną ostatecznie zaproszeni oraz nie wezmą udziału zarówno w zebraniu dotyczącym rozgrywek jak również w lidze. Informację tę mieli otrzymać dziś rano przedstawiciele klubu.

Jest to oczywiście konsekwencja agresji Rosji na Ukrainę, w której kluczową rolę odgrywa również Białoruś.

Na pewno cieszy tak szybka i zdecydowana decyzja ZFAP. To jest czas na działanie i jestem zbudowany tym, jak zareagowały władze naszego związku. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie w tej chwili sytuacji, w której drużyna reprezentująca Białoruś miałaby grać w polskiej lidze. I wydaje mi się, że podobnie uważa całe polskie środowisko skupione wokół futbolu amerykańskiego.

Jeszcze w ubiegłym roku informacja o chęci przystąpienia do naszych rozgrywek przez białoruską drużynę była dla mnie miłym zaskoczeniem, bo pokazywała, że kluby z mniej rozwiniętych futbolowo regionów patrzą na nas jak na dojrzałą, atrakcyjną ligę. Tak było również w 2016 roku, kiedy jeszcze w PFLA 8 rywalizowali Rosjanie z Kaliningrad Amber Hawks. Jednak obecna sytuacja sprawia, że wykluczenie Litwins Mińsk to jedyna słuszna decyzja i bardzo dobrze, że została podjęta.

Oczywiście ani zawodnicy ani działacze klubu z Mińska nie są odpowiedzialni za to co dzieje się w Ukrainie, ale z kolei my nie możemy udawać, że nic się nie stało.

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć Ukrainę zapraszam na profil ZFAP, tam podane są oficjalne i zweryfikowane zbiórki: