Polski MVP 2022 – zwycięzca

W tym roku wręczenie nagrody Polskiego MVP sezonu 2022 odbyło się od razu po XVII Polish Bowl w Ząbkach. Do nagrody nominowanych było pięciu zawodników: Bartosz Gnoza, Dominik Janda, Rafał Królewski, Mikołaj Pawlaczyk i Filip Świechowicz.

Do meczu finałowego, każdy z nominowanych miał podobne szanse na otrzymanie nagrody MVP. Jednak to właśnie występ w najważniejszym meczu sezonu przesądził o tym, kto ostatecznie otrzymał tytuł Najbardziej Wartościowego Polskiego Zawodnika sezonu 2022.

MVP 2022 został:

Rafał Królewski

Rafał Królewski był bez wątpienia najskuteczniejszym skrzydłowym tegorocznych rozgrywek. To właśnie on był wybierany jako najpewniejszy odbierający w drużynie Lowlanders. Na swoim koncie podczas sezonu regularnego zanotował 10 przyłożeń po podaniach oraz jedno podczas akcji kickoff return. W 6 spotkaniach fazy zasadniczej zdobył dla Żubrów 554 jardy, co zagwarantowało mu pierwsze miejsce pod tym względem nie tylko w swojej drużynie, ale także wśród zawodników całej ligi.

W fazie play off tylko potwierdził jak ważnym jest zawodnikiem dla Lowlanders. W półfinale to właśnie on przyłożeniem na 40:15 zamknął mecz. Natomiast już w Polish Bowl zdobył pierwsze przyłożenie dla Żubrów, a w decydującym drive, już podczas 2 minute warning, złapał kluczowe podanie bardzo mocno przybliżając swoją ofensywę do end zone Kings. A to z kolei otworzyło drogę atakowi Lownaders do zdobycia punktów decydujących o tytule Mistrza Polski.

Jego wkład w wyniki drużyny z Białegostoku jest niepodważalny i trudno znaleźć gracza, który bardziej zasłużyłby na tę nagrodę.

Rafał Królewski, tym samym dołącza do grona zawodników, którzy w poprzednich latach wybierani byli jako MVP poszczególnych sezonów:

2015 – Michał Garbowski / Seahawks Gdynia

2016 – Szymon Adamczyk / Panthers Wrocław

2017 – Arkadiusz Cieślok / Seahawks Gdynia

2018 – Mikołaj Pawlaczyk / Lowlanders Białystok

2019 – Hubert Ogrodowczyk / Panthers Wrocław

2020 – zwycięzca jeszcze nie ogłoszony

2021 – Jakub Krystecki / Bydgoszcz Archers

2022 – Rafał Królewski / Lowlanders Białystok