Futbol Australijski. Historyczne wyniki polskich reprezentacji na Mistrzostwach Europy

Na rozgrywanych w stolicy Szkocji – Edynburgu, Mistrzostwach Europy w futbolu australijskim, nasze reprezentacje, zarówno męska jak i kobieca, zanotowały historyczne wyniki.

Mistrzostwa Europy w futbolu australijskim organizowane są od 2005 roku. Trzykrotnie turnieje się nie odbyły. Miało to miejsce w sezonie 2006, a także z powodu pandemii w latach 2020 i 2021. Po tej przerwie powrócono do wyłaniania najlepszej drużyny w futbolu australijskim na Starym Kontynencie. Najbardziej utytułowaną reprezentacją są Anglicy, którzy aż sześciokrotnie wygrywali turnieje mistrzowskie.

Polish Devils – reprezentacja męska

Dla Polish Devils, taki przydomek nosi reprezentacja męska, udział w Mistrzostwach Europy nie był niczym nowym. Kadra Polski startowała już w tych rozgrywkach w 2019 roku. Wówczas biało-czerwoni, w starciach z dużo bardziej doświadczonymi rywalami, nie zasmakowali smaku zwycięstwa. Lepsi od Polaków okazali się gracze z: Holandii, Anglii (późniejsi triumfatorzy imprezy), Izraela, Szkocji, Finlandii i Austrii. Ostatecznie nasza reprezentacja zakończyła turniej na ostatnim 16 miejscu.

W tym roku Polish Devils wrócili do rywalizacji w Mistrzostwach Europy i odnieśli pierwsze, historyczne zwycięstwo w tych rozgrywkach. W swoim inauguracyjnym meczu na turnieju pokonali Szwajcarów 3.1 (19) : 1.4 (10). W kolejnych pojedynkach nasi reprezentanci musieli niestety uznać wyższość rywali. Komplet wyników Polish Devils:
Polska – Szwajcaria 3.1 (19) : 1.4 (10)
Polska – Francja 1.5 (11) : 5.2 (32)
Polska – Walia 0.1 (1) : 7.6 (48)
Polska – Irlandia 1.0 (6) : 9.8 (62)
Polska – Austria 1.3 (9) : 2.5 (17)
Polska – Holandia 2.1 (13) : 5.3 (33)

Oto ostateczna klasyfikacja Mistrzostw Europy w futbolu australijskim w 2022 roku. Nasza reprezentacja poprawiła swój wynik z turnieju w 2019 roku i uplasowała się na 12, przedostatniej pozycji.

Polish Angels – reprezentacja żeńska

Po raz pierwszy Mistrzostwa Europy kobiet w futbolu australijskim rozegrano w 2013 roku. Od tego czasu rok rocznie, oczywiście z przerwą w latach 2020, 2021, wyłaniana jest najlepsza żeńska drużyna futbolu australijskiego na Starym Kontynencie.

Najwięcej tytułów mistrzowskich na swoim koncie mają reprezentantki Irlandii, które aż czterokrotnie sięgały po miano najlepszej drużyny w Europie. Dla Polish Angels był to debiut na Mistrzostwach Europy. Pierwsze mecze przyniosły lekcje gry od dużo bardziej doświadczonych drużyn. Biało-czerwone przegrywały kolejno z Anglią, Holandią, Francją i Szwecją. Przyszedł jednak czas na historyczny moment.

Polish Angels w swoim ostatnim meczu na turnieju zmierzyły się z reprezentacją Szwajcarii. I to właśnie ten mecz na stałe zapisze się na kartach historii futbolu australijskiego w Polsce. Angels odniosły swoje pierwsze zwycięstwo na Mistrzostwach Europy. Biało czerwone pokonały Swiss Heidis 2.1 (13) : 0.3 (3). Dzięki tej wygranej nasze reprezentantki zajęły 10 miejsce w klasyfikacji turnieju. Podobnie jak Polish Devils uplasowały się na przedostatnim miejscu w stawce.

Komplet wyników Polish Angels:
Polska – Anglia 0.1 (1) : 6.3 (39)
Polska – Holandia 0.3 (3) : 4.1 (25)
Polska – Francja 0.0 (0) : 1.4 (10)
Polska – Szwecja 2.1 (13) : 4.2 (26)
Polska – Szwajcaria 2.1 (13) : 0.3 (3)

Ostateczna klasyfikacja Mistrzostw Europy kobiet w futbolu australijskim w 2022 roku.

Historyczny wynik

Obie nasze reprezentacje mogą być bardzo zadowolone ze swoich występów. Oczywiście widzimy jak duży dystans dzieli nas od czołówki, ale musimy pamiętać, że futbol australijski w naszym kraju jest dyscypliną bardzo młodą. Kluby, rozgrywki, system szkolenia – to wszystko dopiero się tworzy. A biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy dopiero na samym początku rozwijania tej dyscypliny, to pierwsze międzynarodowe zwycięstwa mogą być powodem do zadowolenia.

W 2019 roku Polish Devils na Mistrzostwach Europy ponieśli komplet porażek, reprezentacja kobiet nawet wówczas nie istniała. Tymczasem trzy lata później obie nasze reprezentacje wracają z turnieju z wygranymi meczami na koncie. Bez wątpienia jest się z czego cieszyć i czego gratulować.

1 thought on “Futbol Australijski. Historyczne wyniki polskich reprezentacji na Mistrzostwach Europy

Comments are closed.