Polski MVP 2022 – finałowa 5

Wchodzimy w decydującą fazę wyboru najbardziej wartościowego polskiego zawodnika w sezonie 2022.

W tym etapie na placu boju pozostało już tylko 5 graczy. To właśnie któryś z nich otrzyma statuetkę MVP po tegorocznym Polish Bowl.

Oto finałowa piątka. Kolejność alfabetyczna.

Bartosz Gnoza – Kraków Kings

Zdecydowanie najjaśniej świecąca gwiazda w ofensywie Kraków Kings. W sezonie regularnym autor 8 przyłożeń, w tym jednego z najbardziej spektakularnych w obecnym sezonie Polskiej Futbol Ligi. Chodzi oczywiście o punkty zdobyte przeciwko Tychy Falcons. A dokładnie ten bieg:

W sezonie zasadniczym 338 zdobytych jardów dało mu pozycję lidera pod tym względem w ekipie Kings. Osiem przyłożeń to również najlepszy wynik spośród wszystkich runningbacków w lidze.

Dominik Janda – Kraków Kings

Trudno wyobrazić sobie defensywę Kings bez Dominika Jandy. Od wielu lat ostoja drużyny z Krakowa. W tym roku jeden z liderów defensywy Królów pod względem tackli i sacków. Na swoim koncie zanotował 21 powstrzymań przeciwników z piłką oraz 2,5 powalania rozgrywającego przeciwników. Popisał się również jednym forced fumble, czyli spowodowaniem fumble po stronie rywali. Defensywa Kings w sezonie 2022 gra wybornie, a to właśnie między innymi za sprawą Dominika Jandy.

Rafał Królewski – Lowlanders Białystok

Rafał Królewski jest bezsprzecznie najbardziej skutecznym skrzydłowym tegorocznych rozgrywek. Sezon rozpoczął z wysokiego C i niezmiennie utrzymuje znakomitą formę. W kolejnych spotkaniach dopisuje do swojego konta zdobycze punktowe oraz jardowe. Jego statystyki w tym roku są wręcz oszałamiające. Zdobyte 554 jardy po podaniach sprawiły, że pod tym względem jest nie tylko najlepszym zawodnikiem Lowlanders ale i całej ligi. Do tego 10 przyłożeń po podaniach w meczach sezonu regularnego również dały mu miano najskuteczniejszego skrzydłowego ligi. Do tego dołożył jeszcze bardzo widowiskowy return zakończony przyłożeniem, także sumarycznie podczas rozgrywek sezonu zasadniczego zdobył 11 przyłożeń.

Mikołaj Pawlaczyk – Lowlanders Białystok

Mikołaj Pawlaczyk ze swoimi wybieganymi 533 jardami został pod tym względem numerem 1 wśród running backów w Polskiej Futbol Lidze. W meczach sezonu zasadniczego zdobył 7 przyłożeń, co tylko pokazuje jak ogromny miał wkład w wyniki osiągane w tym roku przez Lowlanders. W dużej mierze to na nim opierał się ciężar gry ofensywnej Żubrów. W kluczowych momentach to właśnie popularny „Miksu” otrzymywał piłkę i zdobywał cenne jardy oraz pierwsze próby. Prawdziwy koncert gry biegowej dał w półfinale zdobywając 3 przyłożenia i tegoroczny sukces Lowlanders to w dużej mierze jego dzieło.

Filip Świechowicz – Kraków Kings

Jeden z najlepszych polskich linebackerów bez względu na poziom rozgrywkowy oraz ligę. Świetnie przygotowany fizycznie, bardzo szybki, dynamiczny, a jednocześnie potrafiący znakomicie bronić przeciwko podaniom – zdecydowanie wszechstronność to jego ogromna zaleta. To już kolejny sezon, w którym Filip udowadnia swoją klasę, wiemy doskonale, że od wielu lat jest filarem defensywy Kings. Sezon regularny PFL zakończył jako wicelider pod względem tackli w Kings. Ale jeśli spojrzymy na statystyki defensywne to Filip zaliczył każdą możliwą akcję obronną. Na swoim koncie zanotował: 25 tackli, 3,5 sacka, 1 przechwyt, 1 forced fumble (spowodowanie fumble po stronie rywali), 1 fumble recovery (odzyskanie piłki po fumble przeciwników), a także może popisać się 1 akcją zakończoną safety przeciwników. W półfinale dał prawdziwy popis gry obronnej. Brał udział niemalże w każdej akcji defensywy. Bezsprzecznie czołowa postać, nie tylko Kings ale również całej polskiej sceny futbolowej.

Wybór MVP 2022

Tytuł MVP sezonu 2022 oraz przekazanie statuetki zwycięzcy odbędzie się po meczu finałowym Polish Bowl XVII.

______________________________________________

Jeśli podobają Ci się materiały, które przygotowuję możesz wesprzeć GameDay przez Patronie. Dla Patronów oczywiście przygotowałem nagrody. Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem: https://patronite.pl/GameDayPL