Przed Polish Bowl XV: Jak to wcześniej bywało
Historia meczów finałowych w rozgrywkach futbolu amerykańskiego w Polsce sięga roku 2006. Wówczas to po raz pierwszy wyłoniono, można powiedzieć, mistrza Polski. Dotychczas takim tytułem może się pochwalić osiem klubów. Stan ten nie zmieni się po finale, który rozegrany zostanie w sobotę 14.11.2020, a to dlatego, że zagrają w nim drużyny, które w swoim dorobku mają już Mistrzostwo Polski.
Historia
W pierwszym historycznym sezonie tytuł Mistrzów Polski zdobyli Warsaw Eagles pokonując Pomorze Seahawks. Sezon 2007 to wygrana The Crew Wrocław, rok później triumfowali ponownie Warsaw Eagles. We wszystkich tych trzech meczach wygrywali faworyci. Pierwsza niespodzianka w finale miała miejsce w roku 2009 kiedy to mistrzostwo zdobyła ekipa Silesia Miners.
Rok 2010 przyniósł finał, w którym zagrały dwie wrocławskie drużyny- Devils zmierzyli się z The Crew. Zwyciężył faworyt czyli Devils. Wynik tego spotkania to 26:21.
Rok 2011 przyniósł powtórkę z rozrywki. Znowu o tytuł walczyli Devils z The Crew. Był to jednocześnie pierwszy finał, który transmitowano w telewizji. Realizacji tego przedsięwzięcia podjął się kanał Sportklub. Ten finał zapisał się jako jeden z najbardziej emocjonujących w historii. The Crew zrewanżowali się Devils za porażkę z poprzedniego sezonu, wygrywając 27:26. Przy czym wynik był otwarty do ostatniej akcji meczu, którą była próba kopnięcia na bramkę w wykonaniu Devils… nieudana próba. Wygrał w tym meczu faworyt.
Sezon 2012 to z kolei najbardziej spektakularny finał w historii. Świeżo oddany do użytku Stadion Narodowy, na trybunach 25 tysięcy kibiców (DWADZIEŚCIA PIĘĆ TYSIĘCY!!!), fantastyczne ofensywne widowisko, z efektownymi big playami w wykonaniu Warsaw Eagles i Seahawks Gdynia. Była to najlepsza możliwa promocja futbolu jaką można sobie wyobrazić. Wynik 52:37 dla Seahawks. Ponownie wygrywał faworyt.
W 2013 roku do polskiej ligi powrócili zesłani na banicję rok wcześniej Giants Wrocław. Było to mocne wejście zakończone mistrzostwem zdobytym na Stadionie Narodowym. Tym razem kibiców było mniej ale dalej 13 tysięcy widzów na meczu futbolowym robi ogromne wrażenie. Pokonaną drużyną byli Warsaw Eagles, a wynik to 35:13. Odnotowujemy tutaj ponownie zwycięstwo faworyta.
Rok 2014 to pojawienie się na naszej scenie futbolowej Panthers Wrocław, którzy dysponując potężnym jak na polskie warunki zapleczem kadrowym stali się z miejsca faworytem do wygrania ligi. Finał, w którym zmierzyli się z Seahawks Gdynia pokazał jednak, że to jeszcze nie był ich czas. Jastrzębie zwyciężyły 41:32, a do meczu przystępowali jako underdog.
Scenariusz z sezonu 2014 powtórzył się także rok później. Ponownie Panthers przystępowali do meczu o mistrzostwo w roli faworyta i ponownie Seahawks okazali się lepsi. Gdynianie zwyciężyli 28:21, podobnie jak rok wcześniej grając w roli underdoga. Dla Panthers był to pierwszy przegrany mecz w sezonie.
Ostatni epizod sezonu 2016 miał miejsce na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Skład finału trzeci raz z rzędu wyglądał tak samo. Na przeciwko Panthers stanęli zawodnicy Seahawks. Faworytem byli oczywiście wrocławianie i tym razem już wszystko poszło po ich myśli. Zwyciężyli bardzo pewnie 56:13, choć nie był to w ich wykonaniu perfekcyjny sezon. Podczas fazy zasadniczej zanotowali jedną porażkę… z Seahawks. Ostatecznie jednak to Panthers zdobyli złoto. Wygrana faworyta.
Rok 2017 to po czwarty raz z rzędu finał pomiędzy Panthers a Seahawks. Mecz rozegrano w Łodzi na stadionie Widzewa przy około pięciu tysiącach kibiców na trybunach. Faworytem już standardowo byli wrocławianie. Ze swojej roli wywiązali się jak należy. Zwyciężyli 55:21. Wygrana faworyta.
2018 – cóż dziwny to był rok. W sezonie 2018 nastąpił rozłam i swojego mistrza wyłaniały dwie „federacje” – Polska Liga Futbolu Amerykańskiego oraz Liga Futbolu Amerykańskiego. Nie będę tutaj rozstrzygał, które rozgrywki były bardziej „prawilne”, bo to nie miejsce na takie rozważania.
W finale organizowanym przez Polską Ligę Futbolu Amerykańskiego Warsaw Eagles zmierzyli się Kozły Poznań. Zwyciężyli Eagles 33:12. Zwycięstwo faworyta.
W Lidze Futbolu Amerykańskiego natomiast mecz finałowy zagrali pomiędzy sobą Panthers Wrocław oraz Lowlanders Białystok. Dla Żubrów był to pierwszy w historii mecz o mistrzostwo najwyższej klasy rozgrywkowej. Przystępowali do niego w roli underdoga. Niewielu dawało im jakiekolwiek szanse w starciu z Panterami. Tymczasem to Lowlanders po dreszczowcu w końcówce mogli cieszyć się z upragnionego zwycięstwa. Dla Panthers była to pierwsza porażka w sezonie. Wynik 14:13 i zwycięstwo underdoga.
Rok 2019 to ponownie finał we Wrocławiu i znowu naprzeciwko Panthers stanęli Lowlanders. Faworytem oczywiście byli gospodarze tego meczu i tym razem nie było sensacji. Pantery wywalczyły swój trzeci tytuł mistrzowski, w szóstym roku istnienia. Zwycięstwo faworyta.
Faworyt czy underdog
W dotychczas rozegranych 16 meczach finałowych aż jedenastokrotnie wygrywali faworyci, natomiast pięciokrotnie w najważniejszym meczu sezonu mieliśmy niespodzianki i zwycięstwa underdogów. Choć niespodzianka to za mało powiedziane jeśli spojrzymy na finały chociażby w sezonie 2014 czy 2018.
Panthers byli bardzo mocnymi faworytami tych pojedynków. Mieli za sobą perfekcyjny sezon, wcześniej pokonywali już swoich finałowych przeciwników, a jednak w tym najważniejszym meczu czegoś zabrakło. Warto mieć to na uwadze przed Polish Bowl XV.
Zestawienie Mistrzów Polski
Warsaw Eagles – 3 mistrzostwa (sezony 2006, 2008, 2018)
Seahawks Gdynia – 3 mistrzostwa (sezony 2012, 2014, 2015)
Panthers Wrocław – 3 mistrzostwa (sezony 2016, 2017, 2019)
The Crew Wrocław – 2 mistrzostwa (sezony 2007, 2011)
Silesia Miners – 1 mistrzostwo (sezon 2009)
Devils Wrocław – 1 mistrzostwo (sezon 2010)
Giants Wrocław – 1 mistrzostwo (sezon 2013)
Lowlanders Białystok – 1 mistrzostwo (sezon 2018)
1 thought on “Przed Polish Bowl XV: Jak to wcześniej bywało”
Comments are closed.