Sezon 2020 jak na razie wszystko pod kontrolą

Ostatnie informacje jakie pojawiają się z różnych obozów pozwalają sądzić, że nadchodzący sezon, przynajmniej od strony organizacyjno-formalnej odbędzie się zgodnie z założeniami.

Dla przypomnienia: kwestią, która stała pod znakiem zapytania była sprawa zaległości finansowych jakie w stosunku do PSSFA miała Liga Futbolu Amerykańskiego. W sumie to podobny stan mamy praktycznie od zawsze, że sędziowie czekają na pieniądze. Nigdy nie zawiedli i wygląda na to, że podobnie będzie w tym sezonie. Na szczęście dla wszystkich, sprawy się wyprostowały i wszystko zmierza w jedynym właściwym kierunku.

Sędziowie pochwalili się terminarzem spotkań, które odbędą się w ramach rozgrywek futbolowych w tym roku. Mecze te oczywiście będą prowadzone przez arbitrów skupionych w PSSFA. W kalendarzu znalazły się spotkania zarówno LFA1, jak i turnieje LFA9, a także LFAJ. Reasumując pełen zestaw lig. Terminarz znajduje się pod tym linkiem – https://pssfa.org/strona-glowna/calendar/

Osobiście cieszę się, że udało się rozwiązać kwestie, które były trudne. Daje to nadzieję na lepsze czasy w naszej dyscyplinie. Okazało się też, że jednak przy dobrej woli wszystkich podmiotów da się dogadać i zorganizować ligę w możliwie akceptowalny w obecnych warunkach sposób.

Potwierdzają się też moje przypuszczenia odnośnie organizacji finału. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem, graniczącym niemalże z pewnością, mecz ten odbędzie się we Wrocławiu. W grę weszły głównie względy bezpieczeństwa związanego z pandemią. Na Stadionie Olimpijskim najłatwiej będzie spełnić warunki jakie zostały nałożone przez rząd na organizatorów imprez sportowych.

Kwestią stojącą pod znakiem zapytania jest udział kibiców w meczach ligowych. LFA rekomenduje rozgrywanie spotkań bez udziału publiczności, natomiast czy kluby zdecydują się na taki ruch, to pozostawiono już w ich kwestii. Podobnie jest z testami na koronawirusa. Tutaj ponownie na klub nałożona jest odpowiedzialność za to aby zawodnicy biorący udział w rozgrywkach byli zdrowi. Przy czym testy nie są wymogiem.

Można przypuszczać, że będzie to wyglądało podobnie jak chociażby przy wejściu do szpitali, czy urzędów, gdzie mierzona jest temperatura oraz czasami wypełnia się ankietę związaną ze stanem zdrowia. Jednak ostateczne rozwiązania jeszcze nie są znane. Pozostaje czekać na oficjalne informacje.

Pierwsze mecze tego sezonu zaplanowano na 29 sierpnia w ramach rozgrywek LFA9 w Szczecinie i Lublinie oraz LFAJ w Bydgoszczy.