ZSPZFA, EFA, Ekstraklasa, Topliga… i co teraz

Podział w środowisku futbolowym stał się faktem, w najbliższym czasie nie ma odwrotu. Nie widzę najmniejszych szans, żeby obie strony dogadały się ze sobą. Czy to źle? I tak i nie? Z wizerunkowego puntu widzenia, rozłam, który poszedł drogą rewolucyjną nie wygląda najlepiej. Z drugiej jednak strony wszyscy, którzy w jakiś sposób związani są ze środowiskiem doskonale zdawali sobie sprawę, że zmiany są potrzebne.

Mamy w tej chwili dwie organizacje, które na wiosnę będą organizować rozgrywki futbolu amerykańskiego w Polsce. Z jednej strony jest to nowe-stare stowarzyszenie czyli Związek Sportowy Polski Związek Futbolu Amerykańskiego z drugiej strony jest Ekstraklasa Futbolu Amerykańskiego, która póki co nie ma jeszcze osobowości prawnej, ale jest kwestią czasu kiedy takiej się dorobi. ZSPZFA w tej chwili czeka na rozpatrzenie dokumentów przez Ministerstwo Sportu, EFA natomiast nie ukrywa, że ich celem jest stworzenie spółki, która będzie się zajmowała organizacją rozgrywek futbolowych.

W mojej opinii wszystko zmierza do modelu, który obecnie funkcjonuje w piłce nożnej. Mamy PZPN odpowiedzialny za reprezentacje: pierwszą oraz młodzieżowe, a także za organizację rozgrywek na niższych poziomach oraz spółkę Ekstraklasa S.A., która odpowiada za organizację rozgrywek w najwyższej lidze. W futbolu dla wszystkich takie rozwiązanie byłoby najlepsze.

Ludzie związani z EFA udowodnili nie raz, że znają się na rzeczy, wiedzą jak pozyskiwać sponsorów, jak budować marki, jak organizować atrakcyjne eventy sportowe i życzyłbym sobie aby właśnie tym się zajmowali. Żeby to w ich rękach była organizacja wszystkiego związanego z najwyższą klasą rozgrywkową. Natomiast idealnie byłoby aby to po stronie ZSPZFA pozostawały kwestie związane z niższymi ligami oraz reprezentacją.

Oczywiście taki model nie ma szans stać się rzeczywistością w nadchodzącym sezonie. W roku 2018 będziemy mieli zatem 2 ligi. Natomiast kolejne lata stoją pod znakiem zapytania. W tej chwili ciężko powiedzieć co może się wydarzyć. Tak naprawdę nie wiemy nawet jeszcze jak będą wyglądały ligi w przyszłym roku, a co dopiero mówić o kolejnych latach.

Obecny konflikt szkodzi obu stronom, ale według mnie to jedynie chwilowe koszty, które dyscyplina musi ponieść, by zrobić kolejny krok w stronę profesjonalizacji. Wierzę, że Ekstraklasa Futbolu Amerykańskiego okaże się sukcesem. Wierzę także, że ZSPZFA po zmianach będzie w stanie działać sprawnie i że w przyszłym roku obie strony usiądą do rozmów jako równoprawni partnerzy, których wspólnym celem będzie to aby futbol amerykański w Polsce stał się znacznie bardziej popularny niż teraz.

A to mała próbka tego co przygotowane zostało przez Ekstraklasę Futbolu Amerykańskiego.

źródło zdjęcia tutułowego: unsplash.com

Dodaj komentarz