Wybieramy drużynę dekady w futbolu amerykańskim w Polsce!

Tak dużego projektu jeszcze nie prowadziliśmy. Oczywiście od 2015 roku regularnie wybieramy Polskiego MVP sezonu, przez pewien czas, na portalu USSports.pl wybierani byli MVP poszczególnych kolejek, ale wybrania najlepszych zawodników minionej dekady jeszcze nikt się w Polsce nie podjął.

Wspólnie ze Slaweg – foto podjęliśmy decyzję, że razem zmierzymy się z tym wyzwaniem. Wszystko co zobaczycie przez kolejne ponad dwa miesiące to efekt naszej wielotygodniowej pracy. Selekcja zawodników, przeglądanie archiwów meczowych, powroty do dawno zapomnianych folderów ze zdjęciami, projekty grafik i kart zawodników – wszystko to przerobiliśmy aby rzetelnie przygotować materiały do wyboru graczy Polskiej Drużyny Dekady w Futbolu Amerykańskim. Autorem projektu graficznego oraz wszystkich zdjęć, które zostały wykorzystane jest Sławek, natomiast za selekcję zawodników odpowiedzialny byłem ja.

Oczywiście jak przy każdym tego typu plebiscycie spodziewamy się, że nie obejdzie się bez kontrowersji, niemniej zrobiliśmy wszystko aby nominacje powędrowały do najlepszych polskich zawodników, którzy grali w futbol amerykański w latach 2011 – 2020. Właśnie ten okres bierzemy pod uwagę przy wybieraniu drużyny dziesięciolecia. Odstawiliśmy na bok emocje, pod uwagę brany był wyłącznie poziom sportowy i ma to odzwierciedlenie w nominacjach. Nikt nie może czuć się pokrzywdzony. Zawodnicy, których zobaczycie w nominacjach to absolutna polska czołówka, choć z różnych okresów minionego dziesięciolecia. Sami jesteśmy ciekawi czy do drużyny wejdą bohaterowie boisk z pierwszej połowy dekady czy może Ci, którzy nadają ton rozgrywkom w ostatnich latach. Zapowiadają się emocjonujące tygodnie, a Wy możecie być częścią tego wydarzenia, głosując na swoich faworytów.

Jak wybierzemy drużynę?

Żeby być precyzyjnym to pytanie w nagłówku powinno brzmieć – jak Wy wybierzecie drużynę. My swoją pracę wykonaliśmy, teraz pora na Was.

Przygotowaliśmy mechanizm do głosowania na wybranych graczy. W każdą niedzielę poczynając od 3 stycznia, o godzinie 10:00 na naszej stronie pojawi się post z formularzem do głosowania. W poście będą podane dokładne zasady – czyli przede wszystkim informacja na ilu zawodników maksymalnie można oddać swoje głosy.

Mechanizm do głosowania jest tak przygotowany aby możliwe było oddanie jednego głosu dziennie. Formularz dostępny będzie przez siedem dni. Po zamknięciu głosowania wyniki zostaną opublikowane automatycznie w poście, w którym wcześniej znajdował się formularz. Aby wszystkim dać szansę na zagłosowanie, zamknięcie formularza nastąpi o godzinie 18:00, po upływie tygodnia od rozpoczęcia głosowania. Czyli najprościej mówiąc. Głosowanie startuje w niedzielę o 10:00, a wynik poznajemy tydzień później, również w niedzielę ale o godzinie 18:00. Głosować można raz dziennie.

W każdym tygodniu będziemy, a w zasadzie będziecie, wybierali graczy do poszczególnych formacji. Zaczynamy już jutro linią ofensywną.

Nasza drużyna dekady ustawiona będzie następująco – defensywa: czterech defensywnych liniowych, trzech linebackerów, czterech defensive backs. W ataku: pięciu ofensywnych liniowych, trzech skrzydłowych, dwóch running backs oraz oczywiście rozgrywający.

Do drużyny wybierzemy również kickera, a także trenera.

Zapraszamy do głosowania – wierzymy, że nasz projekt i Wasze głosy stworzą nieoficjalną Hall of Fame Futbolu Amerykańskiego w Polsce!