Biblioteka. „Obóz treningowy” – Jon Gordon

Nie ma na polskim rynku zbyt wielu książek poświęconych futbolowi amerykańskiemu. Postanowiłem więc podzielić się tytułami, które miałem okazję sam przeczytać i które można polecić jako lekturę dla zawodników, trenerów czy też kibiców interesujących się futbolem w Polsce.

Na pierwszy ogień idzie książka, którą dostałem na jednym ze szkoleń Wojtka Herry, po tym jak dowiedział się, że miałem w swoim życiu trochę do czynienia z futbolem. A jest to książka Jona Gordona – „Obóz treningowy. Co najlepsi robią lepiej niż ktokolwiek inny. Opowieść o doskonałości”. Żeby zachęcić Was do czytania dalej oto opinia na temat książki trenera między innymi Atlanta Falcons – Mike’a Smitha:

Świetna lektura. Zgadzam się z Jonem, że do perfekcji trzeba dążyć nie tylko na boisku, ale również w życiu. Uważam, że książkę tę powinien przeczytać każdy trener, zawodnik, człowiek, przedsiębiorca czy zespół, który chce być najlepszy w swojej dziedzinie.
Mike Smith, główny trener Atlanta Falcons

Głównym bohaterem jest Martin Jones, zawodnik, który jak tysiące innych marzył o grze w NFL ale jak większość z zawodników z college’u nie załapał się do draftu. Przez większość swojego życia udowadniał, że kiepskie warunki fizyczne nie zawsze muszą oznaczać, słabych wyników sportowych. I sztuka ta całkiem nieźle mu się udawała. Jednak kiedy był tuż od wymarzonego kontraktu, złapał kontuzję.

Książka jest napisana w typowo „amerykańskim” stylu. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie i jest świetnym motywacyjnym materiałem. Można ją śmiało polecić każdemu zawodnikowi i trenerowi, niekoniecznie związanemu z futbolem.

W ogólnym odbiorze, książka super. Bardzo pozytywna, motywująca, napisana prostym językiem, nawet nie ma w niej większych błędów jeśli chodzi o sam futbol. Jedyna rzecz, która mnie raziła, to mnóstwo odwołań do Boga i wiary. Z tym ciężko mi się utożsamiać, bo sam jestem zdania, że nawet bez takiej pomocy można odnosić sukcesy. Natomiast trzeba pamiętać, że akcja jest osadzona w amerykańskim środowisku, wśród zawodników i trenerów, dla których wiara jest szalenie ważna. I w zasadzie to z futbolowej perspektywy fajnie poczytać jak to wygląda w USA. Miałem okazję trenować i grać z „importami” w naszej lidze i faktycznie wiara była dla niektórych z nich najważniejszą wartością w życiu, także pod tym względem było to nawet interesujące.

Na pewno można polecić książkę jako łatwą i przyjemną lekturę, przy czym trzeba pamiętać, że jest to książka motywacyjna. Na pewno pomoże zwrócić uwagę, na rzeczy, które do tej pory mogły wydawać się mało istotne i w efekcie dążyć do tytułowej doskonałości. Ze sportowego punktu widzenia na pewno warto przeczytać.

A oto oficjalny opis książki:

Jon Gordon w swej karierze współpracował z najlepszymi drużynami sportowymi, międzynarodowymi organizacjami oraz ludźmi sukcesu związanymi z różnymi dziedzinami życia. Zaobserwował, że ci ludzie – najlepsi z najlepszych – mają pewne cechy wspólne, których brak innym. Robią proste rzeczy trochę inaczej, niż cała reszta. Są to niewielkie różnice, które dają wielkie rezultaty.

W czasie lektury Obozu Treningowego poznasz formułę, którą Gordon stworzył na podstawie swoich obserwacji. Jest ona prosta, skuteczna i łatwa do zapamiętania. Jest to jednak proces, który wymaga cierpliwości, inicjatywy, skupienia oraz dużo pozytywnej energii.

Wpadnij na obóz treningowy Jona Gordona i odkryj w sobie pokłady energii, by stać się najlepszym, bez względu na dziedzinę życia, którą chcesz udoskonalić.

Obóz treningowy pomoże wam:
– przezwyciężyć strach,
– wzmocnić siłę woli,
– skupić się, na prostych ale bardzo ważnych aspektach życia zespołu, które mogą znacznie podwyższyć wasze wyniki,
– dowiedzieć się, czego naprawdę chcecie,
– pragnąć więcej i otrzymywać więcej,
– pozostawić po sobie trwałe dziedzictwo,

Nie macie nic do stracenia! Do zyskania cały świat.

O autorze:

Jon Gordon jest szanowanym autorytetem w dziedzinie motywowania. Pomaga menedżerom, specjalistom i zespołom w firmach, w szkołach, a nawet w organizacjach kościelnych wykrzesywać z życia więcej pozytywnej energii. Jest współtwórcą „Programu pozytywnej energii” (PEP: Positive Energy Program), inicjatywy na rzecz edukacji i poprawy zdrowia dzieci. Jon Gordon zaraża pozytywną energią miliony ludzi na całym świecie, występując w telewizji i udzielając licznych wywiadów dla prasy. Wystąpił między innymi w znanych programach: American Morning na kanale CNN i w Today na NBC. Wywiady z nim ukazywały się na łamach czasopism „Men’s Health”, „Forbes” oraz „Positive Thinking”. Jest autorem książek: Autobus Energii: Zatankuj swój bak paliwem radości, Przepis: Jak tchnąć energię w zespół oraz organizację, The 10-Minute Energy Solution oraz Energy Addict: 101 Physical, Mental, and Spiritual Ways to Energize Your Life. Jon Gordon ukończył Uniwersytet Cornella oraz Uniwersytet Emory.

Opinie

Książka Obóz treningowy to zwycięzca, jej lektura zainspirowała mnie, bym pracował ciężej, przewodził lepiej i pozostawił po sobie dziedzictwo. Po raz kolejny Jon przesyła nam wiadomość, która będzie miała znaczący wpływ na tych, którzy ją przeczytają”
Todd Gothberg, Wicedyrektor Volvo Construction Equipment

Opowieść dla każdego, kto chce być najlepszy i kto chce wydobywać to, co najlepsze, z innych Obóz treningowy Jona Gordona to poruszająca historia człowieka, który na drodze do sukcesu musi zmierzyć się ze swoimi lękami. Poznaje przy tym wielką prawdę o tym, kto tak naprawdę sprawuje nad wszystkim kontrolę. Zacznij wierzyć. Przeczytaj Obóz treningowy.
Ken Blanchard, współautor Jednominutowego menedżera i Lead Like Jesus

Świetna lektura. Zgadzam się z Jonem, że do perfekcji trzeba dążyć nie tylko na boisku, ale również w życiu. Uważam, że książkę tę powinien przeczytać każdy trener, zawodnik, człowiek, przedsiębiorca czy zespół, który chce być najlepszy w swojej dziedzinie.
Mike Smith, główny trener Atlanta Falcons

Przez całe życie przyglądałam się najlepszym i przekonałam się, że wybitne jednostki potrzebują wybitnych trenerów. Obóz treningowy opowiada nie tylko o uczniu, ale też o mentorze. Jon opisał fascynującą historię dwóch ludzi, którzy wspólnie podjęli życiową podróż, dążyli do doskonałości i pozostawili innym przykład do naśladowania. W trakcie lektury zorientowałam się, że kibicuję głównym bohaterom z linii bocznej. Dzięki, Jon, za ważne nauki płynące z tej książki.
Kimberly K. Rath, prezes Talent Plus

Dodaj komentarz