Polska Drużyna Dekady w futbolu amerykańskim. Wybór ekspertów

Nasz plebiscyt, w którym czytelnicy wybierali zawodników do Drużyny Dekady GameDay wzbudził wiele fantastycznych emocji zarówno wśród kibiców jak i wśród zawodników. Zaangażowanie w głosowaniach przerosło nasze oczekiwania. Prawie dziewięć tysięcy głosów – o takim wyniku nawet nie marzyliśmy zabierając się za ten projekt. W efekcie wybraliście fantastyczną drużynę. Tu możecie znaleźć pełne podsumowanie – http://gameday.pl/druzyna-dekady-gameday-plebiscyt-ktory-przebil-nasze-oczekiwania/

Jednak plebiscyt wzbudził też dużo kontrowersji w futbolowym środowisku – oczywiście liczyliśmy się z tym. Co więcej byliśmy pewni, że tak właśnie będzie. Dzieje się tak w każdej tego typu zabawie. Zarzucano nam granie na emocjach zawodników i walkę na lajki pomiędzy nominowanymi. Zabawa, którą miało być wybieranie Drużyny Dekady stała się polem do słownych przepychanek i podważania zarówno wyborów jak i samych nominacji.

Postanowiłem, że nie zostawię tej sprawy samej sobie. Głos środowiska w takim sporcie jak futbol, gdzie nie ma praktycznie żadnych korzyści materialnych z uprawiania sportu, ma nie tylko dla mnie ogromne znaczenie, bo jest to jedna z niewielu form docenienia na jakie mogą liczyć gracze czy trenerzy. Drużyna Dekady miała być właśnie taką formą docenienia najlepszych. Oczywiście byłem świadomy, że plebiscytem na Drużynę Dekady zawłaszczyliśmy obszar wyróżniania najlepszych polskich zawodników na przestrzeni lat. Tak właśnie miało być. Jednak nie chciałem by to co miało być miłym wyróżnieniem stało się polem do nieprzyjemnych dyskusji i sporów. Wsłuchałem się w to, co mówili przede wszystkim zawodnicy, których darzę ogromnym szacunkiem. Ich komentarze i dyskusja jaką wywołali sprawiła, że zacząłem myśleć o podobnym projekcie, ale zorganizowanym w zupełnie inny sposób.

Tak oto powstał nowy projekt, czyli Drużyna Dekady z tym, że wybrana przez futbolowe autorytety. Przez osoby, a konkretnie zawodników, którzy tworzą ten sport w Polsce od początku, którzy są twarzą futbolu, którzy poświęcili futbolowi ogromną część swojego życia. Znają się na polskim futbolu lepiej niż ktokolwiek inny.

Kto wybierał zawodników do Drużyny Dekady i jak to zrobiliśmy?

Tak oto powołana została grupa, która wybrała Drużynę Dekady w oparciu o kryteria czysto sportowe. Kto zatem wybierał zawodników? Pierwsze rozmowy rozpocząłem z Kamilem Rutą oraz Pawłem Świątkiem. Bardzo zależało mi jednak na tym, aby wśród wybierających znalazły się osoby z różnych obozów i udało się to osiągnąć. Sprawy potoczyły się bardzo szybko. Zaprosiliśmy do grupy innych zawodników i tak oto powstała kapituła złożona z 8 osób. W jej skład weszli: Kamil Ruta, Paweł Świątek, Jakub Krystecki, Maciej Siemaszko, Tomasz Zubrycki, Daniel Tarnawski, Filip Mościcki. Skład uzupełniłem ja.

Wyborów dokonywaliśmy w pełni demokratycznie ale najpierw zdecydowaliśmy jakie kryteria będziemy brali pod uwagę przy wyborze graczy do Drużyny Dekady. Założenia jakie przyjęliśmy to:

  • minimum 6 lat gry w sezonach 2011-2020
  • minimum 4 lata gry na bardzo wysokim poziomie w sezonach 2011-2020
  • bierzemy pod uwagę wszystkich zawodników, bez względu na ligę, w której występowali
  • występy w reprezentacji Polski

Kolejną decyzją jaką należało podjąć było ustawienie formacji ataku oraz obrony. W ataku zdecydowaliśmy się na wariant z trzema skrzydłowymi oraz dwoma running backami. W defensywie wybraliśmy opcję z czterema defensywnymi liniowymi, trzema linebackerami oraz czterema defensive backami.

Przy wyborach do poszczególnych formacji, czasami panowała idealna zgodność, a czasem, co naturalne, różniliśmy się w opiniach. Do drużyny wchodzili zawodnicy, którzy otrzymali najwięcej głosów w wewnętrznym grupowym głosowaniu. Zdarzyły się też przypadki, kiedy musieliśmy zrobić „dogrywkę” by ustalić ostateczny skład formacji. Tak oto wybraliśmy najlepszych z najlepszych, którzy grali w futbol w sezonach 2011 – 2020.

Z naszymi wyborami już nie sposób dyskutować. Dokonały ich osoby, które tworzą futbol w Polsce od początków jego istnienia. Już jutro zaczynamy prezentację zawodników, którzy znaleźli się w Drużynie Dekady.