Polska Futbol Liga. Transfery – sezon 2022: część IV

Od ostatniego podsumowania ruchów na rynku transferowym minęły ponad dwa tygodnie, czas przejrzeć najnowsze newsy, tym bardziej, że pojawił się nowy rozgrywający w Silesia Rebels Katowice. Znamy zatem już dwóch QB w najwyższej klasie rozgrywkowej, bo wcześniej Archers poinformowali o przedłużeniu umowy z Jakiem (polski język potrafi zaskoczyć jeśli chodzi o odmianę) Schimenzem.

Polska Futbol Liga

Silesia Rebels Katowice

David James – rozgrywający, poprzedni klub New Milford Fire; liga East Coast Football League

Cóż, skoro Michał Kołek jest odpowiedzialny za ofensywę w Rebels, to nie było zaskoczeniem, że w Katowicach pojawi się QB, który zarówno biega jak i rzuca. I faktycznie David James, lubi biegać. Przeglądając jego highlighty z minionego sezonu doskonale to widać. Posturą nie przypomina rozgrywającego. Bardziej wygląda jak defensywny liniowy. Jest bardzo mocno zbudowany, silny, potrafi rzucić daleką piłkę i to co zauważyłem, to nie podejmuje dziwnych decyzji będąc pod presją.

Patrząc na miniony sezon dość łatwo zauważyć, że jego gra opiera się właśnie przede wszystkim na sile fizycznej, szczególnie biegi, gdzie nie boi się wejść w kontakt. Kiedy się rozpędzi będzie trudny do zatrzymania. Osobiście nie lubię takiego stylu gry, ale przyznaję, że w naszej lidze może być on skuteczny, szczególnie przeciwko słabszym fizycznie defensywom.

Jeszcze ciekawostka – Rebels na fanpage poinformowali, że David James, był zakontraktowany na sezon 2021 w Swarco Riders. W pierwszej chwili pomyślałem – wow, co za zawodnik. Jeśli Swarco sprowadzają Amerykanina, to musi to być najwyższa półka. Ale zacząłem sprawdzać i faktycznie Raiders podpisali umowę z Davidem Jamesem, tyle tylko, że był on przewidziany jako QB do drużyny Swarco Raiders JV. Jest to druga drużyna, występująca w AFL Division 1 – czyli odpowiedniku naszej drugiej ligi. Jak widać Swarco – Swarco nierówne.

Sezon 2021 nowy rozgrywający Rebels spędził w New Milford Fire grającej w East Coast Football League. Drużyna Jamesa w sezon regularny zakończyła z bilansem 8-3, a nowy rozgrywający Rebels został wybrany do drużyny gwiazd ECFL. Poniżej możecie obejrzeć jego występy z sezonu 2021.

Mateusz Szurpicki – skrzydłowy. Poprzedni klub Opole Towers.

Adam Podolak – defensywny liniowy / ofensywny liniowy. Poprzedni klub Opole Towers.

Tychy Falcons

Archie Stevens – tight end / skrzydłowy. Poprzedni klub Prague Lions.

192 cm wzrostu i 112 kilogramów wagi, niech nie zmylą Was te warunki fizyczne. Archie Stevens, którego sprowadzili Falcons to bardzo dynamiczny zawodnik. W Czechach był wyróżniającą się postacią. Highlighty pokazują głównie jego akcje, w których odbierał podania. Na jego profilu na Europlayers można obejrzeć te wyczyny: LINK. Swoją drogą – ależ tragicznie tacklują w Czechach – przypomina to Rebels w sezonie 2021, gdzie również było mnóstwo problemów z tym aspektem gry.

Wracając do nowego gracza Falcons, wydaje mi się, że doświadczone defensywy będą przygotowane na jego wyjścia z linii i powinny uczulić linebackerów na obronę przeciwko podaniom. Choć de facto, taki gracz zawsze stwarza kłopoty defensywie. Pamiętajmy też, że Falcons mają znakomity korpus running backów więc być może Stevens będzie bardziej zaangażowany w blokowanie. Chętnie zobaczę pierwsze mecze nowego sezonu i to w jaki sposób Sokoły będą korzystały ze Stevensa.

Oleksiy Zorin – tight end / running back / skrzydłowy. Poprzedni klub Kiev Patriots

Ewidentnie Falcons postawili w tym roku na fizyczność w ataku. Oleksiy Zorin mierzy 192 cm i wazy 105 kg. Warunkami fizycznymi dorównuje Archiemu Stevensowi. Highlighty pokazują, że Zorin gra bardzo siłowo. Mam wrażenie, że technicznie przyda mu się praca z doświadczonymi trenerami, ale już teraz, poziom jaki obecnie prezentuje sprawia, że trzeba przygotowywać defensywy na obecność tego zawodnika na boisku. Będzie to już trzeci bardzo dobrze zbudowany odbierający w Falcons, gra przeciwko nim to nie będzie nic przyjemnego.

Poniżej możecie obejrzeć jego grę w sezonie 2020 w barwach Kiev Patriots

Polska Futbol Liga 2

Wieliczka Dragons

Łukasz Wojtkowski – linebacker / defensywny liniowy. Poprzedni klub Olsztyn Lakers

Michał Godlewski – ofensywny liniowy. Poprzedni klub Lowlanders Białystok

Ciekawostki / Ploteczki / Komentarze

Największy news ostatnich dni to wycofanie się Armady z rozgrywek seniorskich. Jeszcze kilka tygodni temu – przed finałem PFL9 – Armada zgłaszała akces do pierwszej ligi. Jednak mecz finałowy brutalnie obnażył wszelkie braki organizacyjno-sportowe. Wszyscy widzieliśmy, że klub ten niestety nie pasuje do najwyższej klasy rozgrywkowej. Armada zapowiada postawienie na rozgrywki juniorskie i uważam, że to słuszna decyzja.

Co stanie się z PFL1? Czy liga zdecyduje się na rozgrywki tylko z sześcioma drużynami, czy być może do gry wrócą Eagles. Trudno powiedzieć. Wstępny terminarz ułożony jest dla siedmiu klubów. Musimy jeszcze chwilę poczekać na ostateczne decyzje. Niemalże na pewno rozgrywki ruszą w ostatni weekend marca, a zakończą się finałem rozgrywanym w połowie lipca. Czyli będziemy mieli terminarz bardzo zbliżony do obowiązującego w minionym sezonie.

Jakiś czas temu pisałem o możliwych transferach na linii Mets – Lowlanders. Być może w czarno-żółtych barwach zobaczymy Pawła Brodzkiego. Nie jest to jeszcze potwierdzone, bo w grę wchodzi również transfer zagraniczny, niemniej niemalże na pewno nie zobaczymy go w sezonie 2022 w Warsaw Mets.

Niemalże na pewno za to w Mets zostanie Adam Dobkowski – wyróżniająca się postać w drużynie z Warszawy w ubiegłym sezonie. Pomimo kilku propozycji zdecydował się nie zmieniać barw klubowych.

1 thought on “Polska Futbol Liga. Transfery – sezon 2022: część IV

Comments are closed.