Polska Futbol Liga. Transfery – sezon 2022: część V

Dużo wydarzyło się przez ostatnie tygodnie w futbolowym świecie. Po bombie informacyjnej z Archers w roli głównej, rozdzwoniły się telefony u zawodników dotychczas występujących w Bydgoszczy. I nie ma się co dziwić, tamtejszy skład to łakomy kąsek dla klubów występujących w Polskiej Futbol Lidze.

Zaczynamy podsumowanie ostatnich tygodni na rynku transferowym. Pomimo, że działo się dużo, to dużo także przed nami.

Wcześniejsze listy transferowe możecie znaleźć tu:
Transfery 2022 – część I
Transfery 2022 – część II
Transfery 2022 – część III
Transfery 2022 – część IV

Polska Futbol Liga

Tychy Falcons

Raymond Cotton – rozgrywający. Poprzedni klub Tampere Saints (Finlandia)

Opis Raya Cottona w poście Sokołów wygląda imponująco i faktycznie można być pod wrażeniem nowego rozgrywającego Falcons. To co zostało podkreślone to warunki fizyczne oraz doświadczenie. Tego absolutnie nie można mu odebrać. Natomiast czar trochę pryska kiedy prześledzi się karierę Cottona. Jej początki zapowiadały się znakomicie. Znalazł się w 2008 roku w zestawieniu ESPN Elite 11, obok niego wyróżnieni zostali między innymi: Geno Smith, Tajh Boyd, Garrett Gilbert, A.J. McCarron, Aaron Murray, Zach Mettenberger i Tom Savage, wszyscy z nich znaleźli się później w NFL.

Jednak z roku na rok Cotton spisywał się coraz słabiej. Jego ostatni sezon w Finlandii, rozegrany jeszcze w 2019 roku to duże rozczarowanie. Pod jego wodzą Saints odnieśli jedynie dwa zwycięstwa w siedmiu meczach, co nie nastrajaja optymistycznie.

Posturą i stylem gry trochę przypomina Davida Jamesa zakontraktowanego przez Rebels, choć jest mniej mobilny niż QB Silesii. Rozgrywający z Katowic dodatkowo ma za sobą dobry sezon, natomiast Cotton dwuletnią przerwę. Bardzo jestem ciekaw, który z nich lepiej odnajdzie się na boiskach Polskiej Futbol Ligi.

Kraków Kings

W Krakowie dzieją się rzeczy, których nie widziano pod Wawelem chyba nigdy. Ogromny zaciąg zawodników wzmocni Kings w nadchodzącym sezonie. Królowie właśnie zaczęli ofensywę komunikacyjną więc w najbliższych dniach możecie się spodziewać wielu interesujących transferów.

Jake Schimenz – rozgrywający. Poprzedni klub Bydgoszcz Archers.

Bomba z Bydgoszczy spowodowała potężne zamieszanie na rynku. Bardzo się cieszę, że Jake zostanie w Polskiej Futbol Lidze. Kings nie mogli wybrać lepiej. Patrząc po tym co Schimenz zrobił w ubiegłym sezonie w Bydgoszczy wydaje się to być idealny zawodnik dla Kings. Tym bardziej, że będzie miał w otoczeniu kilku znajomych. Między innymi tego zawodnika:

Kornel Witkowski – skrzydłowy. Poprzedni klub Bydgoszcz Archers.

Witkowski z Schimenzem w Bydgoszczy stworzyli zabójczy duet. Podczas sezonu to właśnie Kornel był najlepiej punktującym zawodnikiem Archers. Świetny przykład ich współpracy mieliśmy też w Polish Bowl, kiedy to właśnie Kornel łapał kluczowe podania na przyłożenie. Należy też pamiętać, że w składzie Kings jest bardzo zdolny Philipp Blechinger, który zaliczył dobry sezon. A to jeszcze nie koniec transferów. Śledźcie fanpage Kings w nadchodzących dniach.

Daniel Piechnik – trener defensywy. Poprzedni klub Bydgoszcz Archers.

Ten transfer oceniam na podobnym poziomie jak przyjście Schimenza. Z perspektywy klubu ściągnięcie Daniela Piechnika to ogromny zysk. Nie tylko w perspektywie nadchodzącego sezonu, ale także można traktować ten ruch jako inwestycję w przyszłość. Dla każdego zawodnika praca z tak doświadczonym trenerem będzie procentowała w każdym kolejnym meczu.

Mateusz Konwent – ofensywny liniowy. Poprzedni klub Bydgoszcz Archers

Bardzo dobra linia ofensywna, która w dużej mierze stanowiła o skuteczności gry biegowej Kings w ubiegłym roku, zostanie jeszcze wzmocniona. Kings będą dysponowali bardzo szerokim składem w nadchodzących rozgrywkach więc jest duża szansa, granicząca niemalże z pewnością, że nie powtórzą się kłopoty kadrowe jakie mieli pod koniec rywalizacji w 2021 roku.

Polska Futbol Liga 2

Bielawa Owls

Sowy rozpoczęły swoją kampanię informacyjną dotyczącą zawodników, którzy wzmocnią skład w nadchodzącym sezonie, ale póki co próżno szukać wśród oficjalnych komunikatów informacji o amerykańskim transferze. A jest nim:

Anthony Green II – running back.

To bardzo ciekawy ruch ze strony Owls. Byłem przekonany, że zdecydują się na zakontraktowanie mobilnego rozgrywającego, a tymczasem Sowy sprowadziły zawodnika, który nominalnie jest running backiem, ale może również występować w obronie jako safety. Nieoczekiwany transfer, ale widocznie stoi za nim dobrze przemyślany plan. Mam przeczucie, że tegoroczni mistrzowie PFL9 wracają do jedenastek z solidnym fundamentem i że powalczą o fazę play off.

Sylwester Nowak – skrzydłowy. Poprzedni klub – sezon 2018 Panthers Wrocław B.

https://www.facebook.com/bielawaowls/posts/10158740344913337

Olsztyn Lakers

Alonzo Brock – running back / linebacker. Poprzedni klub Kraków Kings.

Tego zawodnika nie trzeba nikomu przedstawiać. Na początku sezonu zasłynął głównie swoimi wypowiedziami, ale później pokazał również umiejętności na boisku. Z pewnością będzie ogromnym wzmocnieniem drużyny Jeziorowców. A przeciwnicy cóż… mogą pewnie już zastanawiać się jakie kwiaty lubią otrzymywać 😉

Wieliczka Dragons

Wieliczka nie marnuje czasu. Ich działania na rynku transferowym zasługują na duże uznanie, a skład jak na warunki drugoligowe wygląda imponująco. Oto kolejne nazwiska, które wiosną pojawią się w barwach Dragons.

Maxim Kistkin – skrzydłowy / running back. Poprzedni klub Warsaw Eagles

Kolejny świetny ruch Dragons. Kistkin był jednym z najlepszych zawodników Eagles w minionym sezonie. Pokazał się z bardzo dobrej strony na początku sezonu, później odniósł kontuzję i jego wkład w grę był już mniejszy. Niemniej jest to zawodnik, który szczególnie w drugiej lidze będzie robił różnicę na boisku.

Patryk Kołodziej – defensywny liniowy. Poprzedni klub – sezon 2019 Kraków Tigers.

Cezary Szczerba – defensive back. Poprzedni klub – sezon 2020 Bydgoszcz Archers.

Czarek w minionym sezonie nie występował w Archers z powodu kontuzji, ale poprzednie lata spędził jako podstawowy DB Łuczników. Dodatkowo będzie pełnił również rolę trenera DB. Ta inwestycja powinna szybko się Wieliczce spłacić.

Jakub Biskup – defensywny liniowy. Poprzedni klub – sezon 2019 Kraków Tigers

Plotki, spekulacje

Ta część tekstów transferowych często bywa najciekawsza. I nie inaczej będzie tym razem. Otóż dwie sporych rozmiarów bomby szykują się w Rebels. Nieoficjalne doniesienia mówią, że do drużyny z Katowic ma dołączyć Marek Stajer – ofensywny liniowy występujący w Panthers Wrocław. Jak duże może być to wzmocnienie niech świadczy fakt, że został on wybrany do Drużyny Dekady przez czytelników GameDay.pl.

Podobny kierunek ma również obrać defensive back – Tobiasz Witalis. Są to na pewno zaskakujące, ale jednocześnie bardzo potrzebne Rebels transfery. Katowiczanie mają młodą drużynę, a weterani z bogatym doświadczeniem z pewnością wniosą dużo jakości do gry. Pod warunkiem, że te informacje się potwierdzą.

Krążą również plotki o testach defensywnych liniowych z Mets do szerokiego składu Panthers. Trudno mi ocenić ich wiarygodność ale warto mieć na uwadze, że kolejni zawodnicy mogą opuścić klub ze stolicy.